Odżywka białkowa – kto powinien po nią sięgnąć?

Beztłuszczowy wzrost masy mięśniowej to marzenie każdego sportowca – dlatego tak wielu z nich decyduje się na wzbogacenie swojej diety o kompozycje pełnowartościowych białek. Skąd mamy pewność, że tego typu suplement zawiera ich odpowiednią dawkę i jak właściwie działa odżywka białkowa?

Zalety stosowania odżywki białkowej

Tym, za co szczególnie uwielbiana jest przez sportowców odżywka białkowa, są nie tylko jej wartości odżywcze, ale także szybka skuteczność. Trudno zastąpić ją równie efektywnym suplementem. Na czym właściwie polega ich działanie? Odpowiednio dobrana odżywka białkowa zapewnia sportowcom łatwiejszą redukcję tkanki tłuszczowej, a jednocześnie budowę masy mięśniowej, która staje się za jej stosowaniem nie tylko odczuwalna, ale i szybko widoczna. Białko serwatkowe w znacznym stopniu wspomaga naszą wytrzymałość, pozwalając wydłużyć czas treningu i osiągać jeszcze lepsze efekty. To jeszcze nie wszystko – odżywka białkowa przyspiesza regenerację tkanek, zwłaszcza po treningu, a białko serwatkowe wpływa pozytywnie na nasz układ odpornościowy. Co więcej, może powodować zredukowanie ilości złego cholesterolu we krwi.

Odżywka białkowa – jak ją stosować?

Zasady stosowania tego suplementu są dość proste – podstawę stanowi jednak odpowiednie dobranie jego ilości do naszej płci, masy i realnych potrzeb. Będzie to zależało także od częstotliwości oraz intensywności treningu – więcej wcale nie znaczy lepiej. Wybierając producenta, warto zwrócić uwagę na zawartość aminokwasów i stopień przyswajalności. Odżywka białkowa z założenia powinna być przyjmowana po treningu (zaleca się wówczas dodanie do niej niewielkiej ilości węglowodanów). Może także stanowić uzupełnienie codziennej diety, nigdy nie będzie jednak jej pełnowartościowym zamiennikiem i musimy zdawać sobie z tego sprawę. Przygotowany na bazie suplementu koktajl nie powinien być spożywany w formie spienionej, ponieważ spowoduje to dyskomfort naszego układu pokarmowego. Warto pamiętać także o tym, że odżywka białkowa wcale nie stanowi konieczności i nie jest nieodłącznym partnerem wydajnego treningu – mimo to ze względu na swoją skuteczność, wygodną formę, a do tego niekiedy i ciekawe walory smakowe coraz więcej osób decyduje się na jej stosowanie.